Czy jest jakiś fizyk na sali?

Masz problem z jakimś zadaniem ?
Wklej je tutaj a postaramy się Tobie pomóc.

Postprzez LittleBlackDress 27 gru 2012, o 14:16

Jestem już zdesperowana - koniec semestru się zbliża, a ja mam papcia z fizyki :( Mam do rozwiązania kilka zadań, ale kompletnie nie wiem jak się za nie zabrać. Liczę na Waszą pomoc ;)

Zad.1
Dwaj latarnicy zsynchronizowali zegary i wysłali równocześnie błyski świetlne. Obserwator znajdujący się na prostej łączącej latarnie zarejestrował błysk z latarni pierwszej o 4µs wcześniej. W którą stronę i jak daleko powinien przesunąć się obserwator, aby znaleźć się w równej odległości od obu latarni?

Zad.2
Oblicz ile razy czas potrzebny na przejście światła z żarówki do książki mierzony przez obserwatora na Ziemi jest dłuższy od czasu tego przejścia, mierzonego przez obserwatora w rakiecie, jeśli szybkość rakiety wynosi V=0,6c.

Zad.3
Przy rozpadzie neutronu około 1/1000 jego energii spoczynkowej uzyskuje w postaci energii kinetycznej elektron, powstający w rozpadzie. Oblicz liczbę neutronów, które muszą rozpaść się w ciągu 1 sekundy, aby powstałe elektrony uzyskały w sumie taką energię, jaką niesie prąd płynący w ciągu 1 s przez włókno żarówki o mocy 100 W.

Błagam o jakąkolwiek pomoc, bo dla mnie fizyka to czarna magia :(
"Zabijanie dla pokoju, jest jak pieprzenie się dla cnoty" - S.King

Everybody has his own Green Mile.
Poznań

Wierny

Dostał piw: 3

Postprzez Effy 27 gru 2012, o 15:55

Masz jak na razie drugie zadanie. W drugim musisz z korzystać ze wzoru na t, a krok następny podzielić przez t0, a później postawić do wzoru. Wyjdzie, że 1,25 razy jest dłuższy.
Właśnie szukamy t/t0.

Zapisać mogę krok po kroku, ale to dopiero będzie czarna magia. Bez Latex'a nie da się, bo wtedy zapis jest nie przejrzysty jak tu poniżej.

t= t0 / pod pierwiastkiem (1-v^2/ c^2) /: t0 obu stronę dzielenie przez t0
t/t0= 1 /pod pierwiastkiem (1-v^2/c^2)

v=0,6 c

Wstawiamy do wzoru powyższego i mamy:
t/t0= 1 /pod pierwiastkiem (1-0,36 c^2/c^2)
t/t0= 1/ pod pierwiastkiem ( 0,64)
t/t0= 1 / 0,8
t/t0= 1,25

Legenda:
/- kreska ułamkowa główna
/- kreska ułamkowa
^2 -do kwadratu

Wierny

Dostał piw: 2

Powrót do Pomoc w zadaniach domowych